Jaki jest minimalny kapitał zakładowy w indyjskiej spółce Pvt Ltd?

W przypadku indyjskiej spółki Pvt Ltd (odpowiednika polskiej spółki z o.o.) nie ma obecnie wymaganej kwoty dotyczącej minimum kapitału zakładowego. Niemniej zaleca się, by zakładać spółkę z co najmniej taką kwotą kapitału, jaka jest niezbędna do przeprowadzenia początkowej działalności operacyjnej spółki.

W innym przypadku, jeśli inwestor woli utrzymywać kapitał zakładowy spółki na niskim poziomie najczęściej jego wysokość oscyluje w wysokości 100 000 rupii (1 lakh = ok. 5600 PLN), co odpowiada znanemu nam minimalnemu kapitałowi zakładowemu dla polskich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (5000 PLN).

W spółkach indyjskich spotykamy się z dwoma pojęciami dotyczącymi kapitału – tj. authorised share capital i paid up capital. Często praktyką jest określenie authorised capital na poziomie docelowym, natomiast wpłacenie kapitału w niższej wysokości. Co istotne, od wysokości kapitału docelowego (authorised share capital) należy wyliczyć i uiścić opłatę skarbową.

Początkowa inwestycja kapitałowa nie wymaga przeprowadzenia wyceny rynkowej z punktu widzenia BIZ; dlatego też jest ona najbardziej wygodna. Wartość nominalna udziałów może być kształtowana w dowolny sposób, może być to Rs. 1  = 1 udział, nie ma tu ograniczeń prawnych. Niemniej jednak kwota Rs. 10 za udział jest najbardziej rozpowszechnioną wartością wśród większości spółek indyjskich.

About Post Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*
*